>

Miks LED?

 

  • LED-i eeliseks on vähene energiakulu ja väga pikk kasutusiga 25 000 – 50 000 tundi või umbes 15 – 20 aastat.

 

  • LED-id taluvad hästi sisse-välja lülitamist ja on kiire süttimisega ning LED saavutab oma heleduse koheselt.

  

Pirni valikul tuleks lisaks pirni vattidele võrdluseks vaadata ka valgisvoogu ehk luumeneid. Lambipirni luumenite arv ehk valgusvoog luumenites on valgushulk, mida lamp tekitab. Näiteks 410- 430 luumenile vastab 40W hõõglamp, 600 lm vastab üldjuhul 60W hõõglamp jne.

Samuti on oluline jälgida pirni valikul valgusvärvi, mida mõõdetakse kelvinites.

Kui hõõglambid annavad ühesuguse sooja valge valgusvärvi siis kompaktluminofoor ja LED lambid võivad olla erinevate valgusvärvidega: 2700 – 3000 K (soe kollakas toon, soovitav lõõgastumiseks) ja 3200 – 6000 K (külm toon, soovitav töötamiseks) ehk mida väiksem on Kelvini tähisega number, seda soojem on pirni valgustoon.

Kasutegur: valgusdioodid eraldavad tarbiva võimsusühiku kohta rohkem valgust kui hõõglambid. Kasutegur on sõltumatu kujust ja suurusest, mida ei saa öelda luminofoorlampide kohta. Lisaks eraldavad nad vähem soojust, mis on valgustite puhul raisatud energia (hõõglampide puhul kuni 95%). See omadus võimaldab kasutada valgusdioode just tundlike tekstuuride tööstuses neid kahjustamata (isegi kui soojust eraldub, siis suuremal jaol valgusdioodi põhja kaudu).

Suurus: valgusdioodid on väga väikesed, mistõttu saab neid kasutada kohtades, kuhu alternatiivsed valguslahendused ei mahu. Hõlbus paigaldada trükiplaadile.

Värvus: valgusdioodid on tõhusamad saavutamaks konkreetse värvi kiirgamist, sest nad ei vaja selleks eraldi filtreid.

Valguse reguleerimine: LED-i valgustugevust saab kergesti reguleerida, muutes rakendatavat pinget.

Lülitusaeg: süttivusaeg on väga lühike. Tallinna Tehnikaülikoolis on saavutatud lülitusajaks ligikaudu 10 nanosekundit. Telekommunikatsioonis kasutatavatel LED-idel võib olla isegi kiirem reageerimisaeg. Valgusdiood talub hästi kiireid sisse-välja lülitusi, mida luminofoorlambid või hõõglambid ei talu.

Töökindlus: LED ei põle läbi nagu teised valgusallikad, vaid ajapikku nende valgusviljakus väheneb. Enamjaolt võib valgusdioodide elueaks lugeda 50 000 tundi, kuid see võib olenevalt otstarbest olla isegi kuni 200 000 tundi. Tüüpiliste luminofoorlampide elueaks märgitakse 10 000 – 15 000 tundi, olenevalt nende kasutamisest ja hõõglampide elueaks vaid 1000–2000 tundi.

Põrutuskindlus: luminofoor- ja hõõglambid on haprad, valgusdioodides ei kasutata kergesti katkevat hõõgniite ega klaasist detaile, mis teeb nad purunemis- ja vibratsioonikindlaks.

Fokuseerimine: valgusdioode on võimalik lihtsalt fokuseerida, valmistades kestalääts vastavate omadustega. Luminofoor- ja hõõglampide puhul läheb tavaliselt tarvis väliseid reflektorpindu, et suunata valgust vajaminevas suunas.

Keskkonnasõbralikkus: tootmisel ei kasutata pliid ega elavhõbedat, valgustites kasutatavad valgusdioodid ei sisalda IR- ja UV-kiirgust – seega ei saasta need keskkonda ega kujuta ohtu inimestele.